Küçük Yaşta Çocuğunun İngilizce Öğrenmesi için 7 Öneri!

Küçük Yaşta Çocuğunun İngilizce Öğrenmesi için 7 Öneri!

Küçük Yaşta Çocuğunun İngilizce Öğrenmesi için 7 Öneri!
Küçük Yaşta Çocuğunun İngilizce Öğrenmesi için 7 Öneri!

Bebeklerin anadillerini erkenden öğrenebilmeleri için verilen uğraşlar geride kaldı! Artık ebeveynler, bebeklerinin çok küçük olduğu dönemlerde İngilizce öğrenebilmeleri, hiç olmazsa gelecekte İngilizce’ye bir yatkınlıklarının olması için uğraşıyorlar. Biz de bebeklerin ingilizce öğrenmesi için neler yapılabileceğine dair önerilerde bulunduğumuz bir yazı yazdık. İşte, bebekler için İngilizce öğrenme yolları!

Bebeklerin dili öğrenmesi önce kelimeler, sonra kelime grupları, son olarak ise, cümle kurmayı öğrenmeleri şeklinde ilerler. Ancak, her bebeğin konuşma becerisini geliştirmesi, onun kişisel zamanına bağlıdır. Bazen hızlı, bazen yavaş olan bu süreçte, bebeğinin ikinci bir dili öğrenmesine yardımcı olmak için, bebeğinin zamanına ve hızına göre yöntemini belirlemeni öneririz. Ayrıca, yaşı da bu belirlemede önemli! Bebeğinin 2 yaş bebek ingilizce eğitimi ile 4 yaş eğitimi aynı olmayacaktır. Peki neler yapabilirsin?

1. Bebeğin İngilizceye Maruz Kalsın!

Küçük Yaşta Çocuğunun İngilizce Öğrenmesi için 7 Öneri!Bebeklere İngilizce kaç yaşında öğretilmeli diye soruyorsan, dil eğitimine 3 yaşından önce başlamanın önemli olduğunu söyleyelim. Bunun için bebeğinin ana dili dışında İngilizce konuşulan bir ortamda bulunması yararlı olabilir.

Bu yüzden, bebeğini İngilizceye maruz bırakmak yapman gereken şeylerin başında gelir. Örneğin, 0-3 yaş arasındaki bebeklere sık sık İngilizce bebek çizgi filmleri ve ninnileri dinletmen faydalı ve kolay bir yöntemdir.

Ayrıca bebeğin bir program izleyeceği zaman, İngilizce bebek filmlerini tercih etmelisin. Böylece yavaş yavaş kelimelerin bebeğine tanıdık gelmesini sağlayabilirsin.

2. Türkçesini Öğrenirken İngilizcesini De Öğrensin!

Bebeğin kelimeleri söylemeye mi başladı? O zaman bebeğinin İngilizce eğitiminde yeni bir aşamadasın. Bebeğinin söylemeye başladığı kelimelerin İngilizcelerini de ona söylemelisin. Örneğin, bebeğin süt dediğinde, ona milk kelimesini de öğretebilirsin.

Ancak, konuşma gelişimini hızlandırmaya çalışırken, kendisini baskı altında hissetmesine sebep olmamalısın. O yüzden bebek İngilizce eğitimi sırasında, eğlenceli yollar denemelisin. Örneğin, bebeklerin saklambaç oyununu çok sevdiği, hepimizin bildiği bir şeydir. Bebeğin bu oyunu oynamak istediğinde, kullanılan fillere İngilizce anlamlarını da ekleyebilirsin.

3. Bakıcı Mı Arıyorsun? İngilizce Bilsin!

Küçük Yaşta Çocuğunun İngilizce Öğrenmesi için 7 Öneri!
Küçük Yaşta Çocuğunun İngilizce Öğrenmesi için 7 Öneri!

Bebeğine ikinci bir dilin erken yaşlarda öğretilmesi önemli dedik. Bunu yaparken bebeğininin bazı insanlardan hep aynı dili duyması, onun İngilizce öğrenimi kolaylaştıracak noktalardan biri! Senden sürekli İngilizce duyması kolay olmayabilir. Ancak, bakıcının bunu yapabilmesi kolaydır, çünkü bebeğinle genellikle baş başa vakit geçirir.

Bu sebeple bebeğine bakıcı arıyorsan ya da İngilizce bilen bakıcın varsa, ondan bebeğinle sadece yabancı dil konuşmasını istemelisin. Bebeklerin 2 ile 3 yaş arası duydukları sesleri taklit etmeye çalışmaları bir süre sonra etksini gösterecek ve bebeğinle uzunca bir süre vakit geçiren bakıcının kelimelerinin bir süre sonra, bebeğin tarafından taklit edildiğini göreceksin. Bu arada, bakıcısından sürekli İngilizce duymaya alışmış bebeğin için, bakıcıdan İngilizce bebek hikayeleri okumasını istemeyi de unutmamalısın.

4. Hiç Sıkılmadan Defalarca Kelimeleri Tekrar Et!

Bebeğinin kelimeleri öğrenmeye başladığı dönemlerde, ana dilini öğrenirken olduğu gibi, tekrarlar çok önemli! Tekrarlar ile birlikte, bebeğinin bir kelimeyi aklında tutması ve daha iyi öğrenmesi mümkün olur.

Ayrıca farklı durumlarda sık sık tekrarların gerçekleşmesi bebeğinin o kelimenin ne olduğununa dair kavrayışını kuvvetlendirir. Örneğin, bebeğine ağzını açması ya da gözlerini kapaması ile ilgili bir şey söylediğinde, açmak va kapatmak kelimelerinin anlamlarını kavraması zaman alacaktır. Ancak bu kelimeleri, kitap kapağını kapatmak ve düğmeyi açmak gibi örnekler üzerinden de gördüğünde öğrenmesi kolaylaşır.

Aynı durum, İngilizce için de geçerlidir. Bir kelimeyi defalarca tekrarlamalı ve farklı durumlar üzerinden de örneklendirmeye çalışmalısın. Bu sebeple İngilizce bebek şarkılarını sık sık dinletmen sana yardımcı olabilir.

5. Hem Eğlenceli Hem Eğitici: Kelime Oyunları Oynayın!

View this post on Instagram

Dahilerimizin deney saati?

A post shared by Kreşendo Kreş ve Bakım evi (@kresendo_anaokulu_tunceli) on

Bebeğinle kelime oyunları oynayabilirsin.Böylece bebeğin İngilizce öğrenirken, bir yandan da seninle keyifli vakit geçirmiş olur. Bu anlamda, İngilizce öğretmeyi bir ders gibi görmemen ve onun için de ders haline dönüştürmemen önemli, unutma!

Az ya da çok konuşabilen bebeğine, her gün farklı kelimeler ve fiiller öğretmek için onun oyuncaklarından da yararlanabilirsin. Örneğin, tabak ve tencere gibi oyuncakları varsa, bunların İngilizcesini öğretebilir, İngilizce fiileri de o eşyalarla ne yapıldığını anlatırken, kullanmaya gayret edebilirsin.

Ayrıca, bebekler için İngilizce öğreten videolar da işini kolaylaştırabilir. Bu videolardaki oyunlar aracılığıyla kelimeler, görsel ve işitsel hafızayı aynı anda çalıştırarak öğretilirler, bu yönüyle etkili ve eğlenceli bir öğrenme süreci yaşatırlar, aklında bulunsun.

Annelerin kahramanı Oyuncu Anne’den gelen süper tavsiyelere de bak, evlere şenlik oyunlar: Oyuncu Anne Şermin Yaşar’dan 6 Eğitici Oyun

6. İngilizce İletişim Kurmasına Yardımcı Ol!

Sosyalleşmenin sadece İngilizce bebek eğitimi açısından değil, her yaşta önemli olduğunu kendi deneyimlerinden de yola çıkarak aklında bulundurmalısın. Bu yüzden bebeğinin İngilizce konuşarak insanlarla ilişki kurmasına yardımcı olmanda fayda var. Bunun için, İngilizce öğrenen başka bebekler ve onların aileleriyle aynı ortamlarda bulunabilirsin. Böylece, bebeğin öğrendiklerini başka bebeklerle paylaşma imkanı bulmuş olur.

Bebeğinin İngilizce konuşabileceği sosyal ortamlarda bulunabilmesi için, ileriki dönemlerde, bebekler için İngilizce eğitimi veren dil kurslarına göndermeyi de düşünebilirsin.

7. Kelimeler Aklında Kalsın Diye Bütün Duyulardan Yararlan!

Birçok duyuyu harekete geçirmen, öğretilen her ne ise, onun akılda kalmasını kolaylaştırır. O yüzden bebekler için İngilizce şarkılardan faydalanabilirsin. Aynı şarkıyı birçok kez dinletmen, kelimelerin sürekli tekrar edilmesi sebebiyle de bebeğinin hafızasında kalmasını kolaylaştırır.

Ayrıca, bebeğinin öğrenmek için en fazla istek ve merak duyduğu anları değerlendirmelisin. Örneğin, çizgi filmde gördüğü tavşanı ilgiyle izlediğinde ona, tavşanın İngilizcesini söyleyebilir, aynı anda tavşan resimleri gösterebilir ve tavşan sesi dinletebilirsin.

Not!

Bebeğinin İngilizce öğrenmesi yavaş yavaş gerçekleşir. Yolun daha en başından onu zorlamamalı, sabırsız davranmamalısın. Bebeğine öğretmek istediğin her şeyi, oyunlarla çok daha verimli ve kalıcı bir şekilde öğretebileceğini unutma! Bebekler için İngilizce yatkınlığının da aynı şekilde gelişebileceğini aklında tutmalısın.

Phone icon
Telefon
İletişim
WhatsApp icon
WhatsApp